Szlak Dziejów Świeradowa - czym jest ten szlak, jak tam dotrzeć?

  • location_on Świeradów-Zdrój

Szlak Dziejów Świeradowa 

Szlak Dziejów Świeradowa to licząca pół kilometra trasa spacerowa, której celem jest przedstawienie ciekawostek z historii miejscowości. Jej pokonanie zajmuje około 10 minut. Na chodniku biegnącym wzdłuż ulicy Wyszyńskiego znajduje się 8 rozet wykonanych z granitowej kostki, przedstawiających kluczowe dla Świeradowa daty oraz obiekty. Wewnątrz rozet umieszczone zostały płaskorzeźby wykonane przez Macieja Wolkana.

Trasa przedstawia następujące obiekty:

  • Flins, XII wiek – zamieszkujący te okolice Łużyczanie wyznawali kult prasłowiańskiego boga, Flinsa. Zgodnie z opowieściami, w związku z postępującą chrystianizacją oraz szerzącymi się prześladowaniami, wyznawcy Flinsa ukryli posąg swojego boga w jaskini pod Białym Lwińcem.
  • Karczma Czyścisakwa, 1524 – dotyczy to dawnej nazwie miejscowości, która była ściśle związana z popularną wtedy karczmą.
  • Święte Źródło, 1572 – nawiązuje do pierwszej pisemnej wzmianki o leczniczych właściwościach świeradowskich źródeł w pracy Leonarda Thurneyssera.
  • Skójka Perłorodna, XVI-XX wiek – dotyczy gatunku małży, który przez długi czas był sporym źródłem dochodu dla mieszkańców okolicznych terenów. Pozyskiwane perły (głównie białe lub różowe, ale trafiały się również czarne lub brązowe) trafiały na dwór cesarski oraz były wykorzystywane do tworzenia „cudownego leku na wszelkie choroby”, zwanego „aqua perlata”.
  • Stary Dom Źródlany, 1768 – chodzi o powstanie pierwszego domu miejskiego, który mógł ugościć kuracjuszy przyjeżdżających, aby korzystać z leczniczych wód.
  • Kolej Izerska, 1909 – zbudowano most nad Kwisą oraz wykuto półki skalne w Grzbiecie Kamienieckim, aby możliwe było poprowadzenie linii kolejowej do Mirska.
  • Wody Radoczynne, 1933 – nawiązuje do odkrycia promieniotwórczego działania występującego w świeradowskich źródłach radonu i powstania pierwszego zakładu kąpieli w wodach radoczynnych.
  • Kolej Gondolowa, 2008 – ostatnia płaskorzeźba jest związana z zupełnie nową erą w dziejach miasta. Świeradów stał się kurortem dla miłośników sportów zimowych i nie tylko – wyciąg jest czynny przez cały rok i bardzo chętnie korzystają z niego także rowerzyści i wędrujący po górach turyści.

 

Ostatnia aktualizacja: luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.swieradow.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0